"ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ 2019 წელს და 2020 წელს, ინდექსაციის მეთოდით, პენსიები 20-20 ლარით გაიზარდოს,"- ამის შესახებ პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ფინანსთა მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე გამოსვლისას განაცხადა.
პირველმა ვიცე-პრემიერმა ასევე ისაუბრა საპენსიო რეფორმასა და პენსიების ინდექსაციაზე. შესაბამისი კანონპროექტი პარლამენტში განსახილველად უახლოეს პერიოდში შევა.
"ძალიან მალე პარლამენტში შემოვა კანონი საპენსიო რეფორმასთან დაკავშირებით და აღნიშნულ კანონში იქნება საბაზისო პენსიაზე ინდექსაციის ჩანაწერი", - განაცხადა დიმიტრი ქუმსიშვილმა.

In 2019, as well as in 2020, pensions will increase by 20 GEL, - First Deputy Prime Minister and Finance Minister Dimitri Kumsishvili said at the parliament’s plenary session.
"I would like to make an important announcement about pensions. We made a decision to increase pensions will increase pensions by 20 GEL in 2019, as well as in 2020", - said Kumsishvili.
According to him, the government decided not to use this decision for "populist" purposes before the elections.
"Although the local self-government elections have been recently held, we did not want to use to use this decision for "populist" purposes before the elections”, he said and added that other important projects would also be carried out in the future. “There will be very important reforms in which we need your support," he said.