ბოლო თვეებში არაერთი კითხვა დაგვისვეს დაგეგმილ საპენსიო რეფორმაზე. აი, ჩვენი პასუხები.
დაგროვებით საპენსიო სქემაში გაწევრიანება სავალდებულოა ყველა დასაქმებულისთვის, ვინც იღებს წყაროსთან დაბეგრილ შემოსავალს, რადგან მათთვის საშემოსავლო გადასახადს იხდის დამსაქმებელი. მათ, ვინც 40 წლისაა ან მეტის, ფონდში ჩართვიდან 3 თვის შემდეგ, შეეძლებათ, დატოვონ საპენსიო ფონდი. თუმცა ფონდიდან გასვლის ეს „ფანჯარა“ მათთვის დაიხურება ფონდში გაწევრიანებიდან 5 თვის შემდეგ. დაგროვებით საპენსიო სქემაში გაწევრიანება ნებაყოფლობითია თვითდასაქმებულებისა და იმ ადამიანებისათვის, რომლებიც თავად იხდიან საშემოსავლო გადასახადს. სხვა შემთხვევაში სისტემაში ჩართვა შეუძლებელია, თუნდაც ადამიანს ჰქონდეს ამის სურვილი. ასეთი შეიძლება იყოს ეკონომიკურად არააქტიური პირი, დაუსაქმებელი პირი, მუშა, რომელიც არაოფიციალურად იღებს ხელფასს (რომელზეც დამსაქმებელი არ იხდის გადასახადებს), და თვითდასაქმებული, რომელიც არ იხდის გადასახადებს.
მე ვარ დასაქმებული. რამდენით შემიმცირდება ხელფასი? მეშინია, რომ დამსაქმებელი თავის წილს ჩემი ხელფასიდან გადაიხდის.
კანონი უკრძალავს დამსაქმებელს საპენსიო ანგარიშზე საკუთარი წილის შეტანის მიზნით დასაქმებულის მიმდინარე ხელფასის შემცირებას. შედეგადდავუშვათ, რომ დამსაქმებელი ამ მიზნით არ შეგიმცირებთ ხელფასს. მაგალითად, თქვენი დაუბეგრავი ხელფასი არის 1000 ლარი, ამჟამად იღებთ 800 ლარს, დაბეგვრის შემდეგ. რეფორმის გატარების შემდეგ, თქვენი დაუბეგრავი შემოსავლიდან 20 ლარი გადაირიცხება საპენსიო ფონდში. თქვენი დამსაქმებელი და მთავრობაც გადარიცხავენ 20-20 ლარს. თქვენი გადასახადები (20%) დაანგარიშდება დარჩენილი 980 ლარიდან. ეს იმას ნიშნავს, რომ თვის ბოლოს 800 ლარის ნაცვლად თქვენ აიღებთ 784 ლარს. შესაბამისად, დაბეგრილ ხელფასზე დაგაკლდებათ მხოლოდ 16 ლარი. სამართლიანობისთვის უნდა აღინიშნოს, რომ ეს არ არის რეალური ხარჯი, რადგან საპენსიო ფონდში არსებული თანხა მაინც თქვენ გეკუთვნით. რეალურად, თუ გაითვალისწინებთ საპენსიო ფონდში ჩარიცხულ 60 ლარს, თქვენი მთლიანი წმინდა შრომითი შემოსავალი გაიზრდება და 800-ის ნაცვლად 844 ლარი იქნება.
თუმცა, რაც დრო გავა (როცა ახალ ხელშეკრულებას გააფორმებთ ან სხვა სამსახურში გადახვალთ), დამსაქმებელმა შეიძლება ხელფასის შეთავაზებისას გაითვალისწინოს ხარჯების თავისი წილი. ეს იმას ნიშნავს, რომ თქვენი ხელფასი შეიძლება იმაზე ნელა გაიზარდოს, ვიდრე რეფორმის არარსებობის შემთხვევაში გაიზრდებოდა. საბოლოო შედეგი დამოკიდებული იქნება იმ ძალაუფლებაზე, რომელსაც ფლობთ თქვენი და დამსაქმებლის მოლაპარაკებისას. ყველაზე ცუდ შემთხვევაში (როცა დამსაქმებელი დაუბეგრავ ხელფასს ისე გიმცირებთ, რომ საპენსიო რეფორმამდელ მდგომარეობაში დარჩეს), ყოველთვიური ხელფასი უფრო მეტად შემცირდება. თუ მანამდე დაბეგვრის შემდეგ 800 ლარს იღებდით, რეფორმის შემდეგ, ხელზე ასაღები შემოსავალი იქნება 772 ლარი. თუმცა ამ შემთხვევაში საპენსიო ფონდში უკვე 59 ლარი გექნებათ (მთლიანი 831 ლარისთვის).
რამდენით შემიმცირდება ყოველთვიური შემოსავალი ფონდში ჩართვის შემდეგ, თუ თვითდასაქმებული ვარ?
დავუშვათ, თქვენი ყოველთვიური დაუბეგრავი შემოსავალი არის 1000 ლარი, ამჟამად იღებთ 800 ლარს, გადასახადების დაბეგვრის შემდეგ. რეფორმის გატარების შემდეგ, 1000 ლარიდან 40 ლარი გადაირიცხება საპენსიო ფონდში (რომელსაც მთავრობა დაამატებს თავის წილ 20 ლარს). თქვენი გადასახადები (20%) დაანგარიშდება დარჩენილი 960 ლარიდან. ეს იმას ნიშნავს, რომ თქვენ ხელზე 800 ლარის ნაცვლად აიღებთ 768 ლარს. თუმცა ამჯერად საპენსიო ფონდში 60 ლარი გაქვთ მთლიანი 828 ლარისთვის.
რა იქნება ჩემი ყოველთვიური დაგროვებითი პენსია პენსიაზე გასვლის დროისთვის?
ყოველთვიური დაგროვებითი პენსიის ღირებულება თქვენი პენსიაზე გასვლის დროისთვის დამოკიდებული იქნება უამრავ ფაქტორზე: როგორ საინვესტიციო გადაწყვეტილებებს მიიღებენ აქტივების მენეჯერები, როგორ მუშაობს სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდები და ბირჟები შიდა თუ საერთაშორისო ბაზრებზე, რამდენი წელი რიცხავდით თანხას საპენსიო ფონდში, რამდენი გაქვთ ყოველთვიური შემოსავალი, როგორია სიცოცხლის საშუალო ხანგრძლივობა პენსიაზე გასვლის დროისთვის, რამდენი იქნება სახელმწიფო პენსია ამ დროისთვის. თუ გინდათ, დაახლოებით იცოდეთ, რა იქნება საპენსიო ფონდში დაგროვილი თანხის ყოველთვიური რაოდენობა (დღევანდელი ლარით), მაშინ ნახეთ ჩვენს ვებ-გვერდზე განთავსებული საპენსიო კალკულატორი, რომელიც პასუხს გასცემს ამ კითხვას.
როცა დაითვლით, დაახლოებით რა თანხას უნდა ელოდეთ ყოველთვიურად პენსიაზე გასვლის შემდეგ, მიღებულ თანხას დაამატეთ მიმდინარე სახელმწიფო პენსიის ღირებულება (180 ლარი) და გეცოდინებათ, საშუალოდ რა პენსია გექნებათ.
როცა საპენსიო ასაკს მივაღწევ, საპენსიო ფონდში დაგროვილ თანხასთან ერთად, სახელმწიფო გადამიხდის თუ არა ფიქსირებულ სახელმწიფო პენსიას?
კანონპროექტში არ არის მითითებული, რომ მთავრობა შეწყვეტს ფიქსირებული სახელმწიფო პენსიის გადახდას მათთვის, ვინც მიიღებს პენსიას საპენსიო ფონდიდან.
თანხა, რომელსაც საპენსიო ფონდში გადავრიცხავ, იქნება თუ არა ინფლაციის მიხედვით ინდექსირებული?
ფონდში ინვესტირებული თანხების უკუგება დამოკიდებული იქნება ფონდის მენეჯერების მიერ ნაყიდი აქტივების მუშაობასა და მათთვის გადახდილ მართვის ხარჯებზე. სამართლიანობისთვის უნდა აღინიშნოს, რომ ნორმალურ საბაზრო პირობებში ინვესტიციის უკუგება გადააჭარბებს ინფლაციის მაჩვენებელს, განსაკუთრებით, თუ გავითვალისწინებთ სახელმწიფოსა და დამსაქმებლის კონტრიბუციას (ვინაიდან მათი ხარჯები თქვენზე არ გადმოდის), რომელიც თქვენთვის უკვე მოგებაა.
შეიძლება იმედი მქონდეს, რომ მინიმუმ ფონდში ჩემ მიერ გადარიცხულ თანხას მაინც მივიღებ?
ამ ეტაპზე კანონპროექტში არ არის არანაირი ინფორმაცია იმაზე, კაპიტალის დაცვის რა საინვესტიციო სტრატეგია შემუშავდება ან მთავრობა საკუთარ თავზე აიღებს თუ არა ამ რისკს. თუმცა, როგორც უკვე ვახსენეთ, ინვესტირებული კაპიტალის დაკარგვის რისკი შედარებით დაბალია.
არსებობს რამე გარანტია, რომ მთავრობა არ მიითვისებს ჩემს პენსიას, როგორც ეს მოხდა საბჭოთა საპენსიო ანგარიშების შემთხვევაში?
ასეთი გარანტია ვერასდროს ვერ იარსებებს. მოქმედი მთავრობა იმას აკეთებს, რაც შეუძლია, რომ რაც შეიძლება გაართულოს თანხის მითვისება. ის ამისთვის ქმნის ცალკე ფონდს, რომელსაც არ განკარგავს მთავრობა და რომელშიც თითოეულ მონაწილეს ექნება ინდივიდუალური ანგარიში. ვინაიდან ეს ინდივიდუალური ანგარიშია, ის თქვენი პირადი საკუთრება ხდება. ცხადია, მაინც არსებობს (მცირე) რისკი, რომ მომავალი მთავრობა შეცვლის საპენსიო ფონდების შესახებ კანონს, შეამცირებს სარგებელს ან თვითნებურად მიითვისებს ფონდის აქტივებს. თუმცა ამისთვის მთავრობა ძალიან ძლიერი უნდა იყოს და ჰქონდეს მოსახლეობის უმრავლესობის მხარდაჭერა. რაც უფრო წარმატებულია რეფორმა და მეტია ადამიანი, ვისაც მნიშვნელოვანი თანხა აქვს საპენსიო ფონდში, მით ნაკლებია მოვლენათა მსგავსი განვითარების რისკი.
რა ემართება ჩემს საპენსიო ანგარიშზე არსებულ თანხას პენსიაზე გასვლამდე ჩემი გარდაცვალების შემთხვევაში?
თუ ადამიანი საპენსიო ასაკის მიღწევამდე გარდაიცვლება, თანხა გადაეცემათ მის მემკვიდრეებს. ასე ხდება იმ შემთხვევაშიც, თუ პირი ინდივიდუალური ანგარიშის კაპიტალის სრულად გახარჯვამდე გარდაიცვლება.
რამდენად დიდი იქნება მთავრობის ხარჯი?
პირველ რიგში, ერთმანეთისგან უნდა განვასხვავოთ ყოველთვიური დაუბეგრავი შემოსავალი 2000 ლარამდე და 2001-5000 ლარის ფარგლებში.
ნომინალური მნიშვნელობით, მთავრობა იხდის დასაქმებულის ან თვითდასაქმებული პირის მიერ მისაღები 2000 ლარამდე დაუბეგრავი შემოსავლის 2%-ს. რეალურად, საპენსიო ფონდში შესატანი კონტრიბუციის არადაბეგვრადი ბუნებიდან გამომდინარე, სახელმწიფო ბიუჯეტზე გავლენა ბევრად დიდი იქნება. ამ დებულებასთან დაკავშირებული საგადასახადო შემოსავლების შემცირება გამოიწვევს იმას, რომ მთავრობა დაკარგავს დამატებით 0.8%-ს, რის შედეგადაც მთლიანი საბიუჯეტო ტვირთი 2.8%-ს შეადგენს.
2000 ლარს ზემოთ (2001-5000 ლარი) შემოსავლის თითოეულ ლარზე სახელმწიფო ბიუჯეტის ტვირთი 1.8%-ს აღწევს (რადგან დასაქმებულიცა და დამსაქმებელიც გააგრძელებენ 2%-ის გადახდასა და 0.4% საგადასახადო კრედიტის მიღებას, მაშინ, როდესაც მთავრობის პირდაპირი კონტრიბუცია 1%-მდე შემცირდება).
მთავრობის ხარჯები კიდევ უფრო გაიზრდება საჯარო დამსაქმებლების შემთხვევაში, რადგან მას მოუწევს როგორც თავისი, ისე დამსაქმებლის წილის გადახდა. ასეთ შემთხვევაში, მთავრობის ხარჯი 2000 ლარამდე ხელფასის შემთხვევაში ყოველთვიური დაუბეგრავი ხელფასისთვის 4.4%-მდე გაიზრდება, 2001-5000 ლარისთვის კი – 3.4%-მდე.
საერთო ჯამში, ეს რეფორმა ნამდვილად გაზრდის მთავრობის ხარჯებს მოკლე და საშუალოვადიან პერიოდში, რადგან საგადასახადო შემოსავლები შემცირდება, საპენსიო ფონდში გადასახდელი თანხა კი გაიზრდება.

Do You Have Questions About the Upcoming Pension Reform? Here Are Some Answers 2017-12-18
Over the past months, we have been asked several times questions about the upcoming pension reform. Here are some answers.
For whom is the contribution to the fund mandatory? Who can join/contribute to the fund?
All those individuals who receive their salary net of taxes because their employer pays the income tax for them are automatically enrolled in the fund. Those who are 40 or more years of age will have – after 3 months in the fund – the possibility to opt out. However, this “window” to opt out will close after the 5th month in the fund. Those who are self-employed and pay their own income taxes, can also choose to join the fund. No one else can join and/or contribute, even if he/she wants. This includes inactive, unemployed, workers receiving a salary unofficially (on which the employer is not paying taxes), and self-employed not paying taxes.
I am an employee. By how much will my monthly salary decline? I fear my employer will transfer the cost of his/her contribution to me.
The law prohibits the employer from decreasing your current salary to offset his/her contribution to your pension account. So, let’s assume that your employer will not cut your salary to transfer the cost of the employer contribution to you. Assuming you have a monthly gross income of 1000 GEL, you currently receive 800 GEL, net of taxes. After the introduction of the reform, 20 GEL of your gross income will go to the pension fund. Your employer will add another 20 and the government will do the same. Your taxes (20%) will be calculated on the remaining 980 GEL. This means that at the end of the month, you will receive 784 GEL instead of 800 GEL. The decline in your net disposable income will therefore be 16 GEL out of 800. To be fair, this is not a real cost, because the amount in the pension fund is still yours. Actually, if you consider also the amount in the pension fund (60 GEL) your total net labor income will increase from 800 to 844 GEL.
As time passes (when you sign a new contract or when you change jobs), however, an employer may consider contribution costs when deciding what salary to offer. This means that your salary may grow less than it would have in the absence of pension reform. The final outcome will depend on your bargaining power, and on the employer’s. In the worst-case scenario (the employer reduces gross salary enough to be in the same position, salary-wise, as he was pre-pension reform), and the decline in your monthly salary will be higher. If you were receiving 800 GEL net before, your net disposable income now would fall to 772 GEL. However, now you also have 59 GEL in the pension fund (for a total of 831).
By how much will my monthly earnings decrease after the introduction of the tax if I am a self-employed?
Assuming you have a monthly gross income of 1000 GEL, currently you receive 800 GEL net of taxes. After the introduction of the reform, 40 of your 1000 GEL will go to the pension fund (with the government adding another 20). Your taxes (20%) will be calculated on the remaining 960 GEL. This means you will receive 768 GEL instead of 800 GEL. However, now you have 60 GEL in the pension fund, for a total of 828 GEL.
What will be my monthly pension at the time of retirement?
The value of your monthly pension at the time of retirement will depend on many factors: the investment choices of the asset managers, the performance of government bonds and stocks in the domestic and international markets, the number of years you will have been contributing to the pension fund, your monthly labor earnings, your life expectancy at the time of retirement, and the amount of the flat state pension paid by the government. If you want to have an idea of the value of your monthly payment from the fund (in today’s GEL) you can go check it on ISET-PI’s website. We have prepared a calculator to answer this question.
Once you know the estimated value of the monthly payment that you should expect from the fund at retirement, add the current value of the state pension (180 GEL) to have an estimate of the overall pension you can expect.
When I get to pension age, if I receive money from the pension fund, will the government still pay me the flat state pension?
In the draft law there is no indication that the government will stop paying the flat state pension to those receiving payments from the pension fund.
Will the money I will put in the fund be indexed to inflation?
The return on the money invested in the fund will depend on the performance of the assets that will be bought by the fund managers, and from the amount of the management fees paid to the fund managers. It is fair to say, however, that in normal market conditions you can expect the return on your investment to exceed the inflation rate, especially if you consider the government contribution and that of your employer (to the extent that the cost is not “transferred” back to you), which already constitute gains for you.
Can I be confident that I will have back at least the capital I invested in the fund?
At this stage the draft does not include any information about whether the investment strategy of the fund will be designed to ensure capital is always protected, or whether the government will take this risk upon itself. However, as mentioned above, the risk of loss of the invested capital can be considered relatively low.
Is there any guarantee that government is not going to steal my pension, like happened with Soviet pension accounts?
There can never be such guarantee. The current government is doing what it can to make it as difficult and unlikely as possible that your money could be stolen, by creating a separate fund, not managed by the government, in which each contributor will have an individual account. Because it is an individual account, it becomes your personal property. Of course, there is still the (remote) possibility that a government in the future will decide to change the law regulating the pension fund, reducing the benefits or even expropriating the fund’s assets. This, however, would require a very strong government and (likely) the support of most of the population. The more successful the reform is, and the higher the number of individuals with significant savings in the pension fund, the lower the risk of such a development will be.
What happens to the money I have in my pension account if I die before retiring?
If somebody dies before reaching the retirement age, the amount will go to their heirs. This happens also in case the death of a beneficiary occurs before his or her individual account’s capital is totally distributed.
How large will be the cost for the government?
First, we have to distinguish between monthly gross incomes up to 2,000 GEL, and monthly gross incomes between 2,001 GEL and 5,000 GEL.
Nominally the government pays 2% of the gross income the employee or self-employed person receives, up to 2,000 GEL of monthly gross income. In reality, the impact on the public budget will be larger, because of the non-taxable nature of the contribution to the pension fund. The reduction in tax revenues associated with this provision will cause the government to lose an additional 0.8%, for a total budget burden equal to 2.8%.
The negative impact on the government budget associated with each GEL exceeding 2,000 GEL and up to 5,000 will be 1.8% (because both the employee and the employer will continue paying 2% - and getting a 0.4% tax credit – while government’s direct contribution will decline to 1%).
The cost for the government will be even higher for public employees, as the government will have to pay both its share and the employer’s share. In this case, the costs for the government will amount to 4.4% of gross monthly salaries up to 2,000 GEL, and 3.4% of gross monthly amounts between 2,001 and 5,000 GEL.
In aggregate terms, this reform will definitely increase government expenditures in the short and medium term, as tax revenues will decline and payments to the pension fund will increase.