რეფორმეტრის ფარგლებში, პროფესიული განათლების რეფორმის მიმდინარეობის პირველი შეფასება 2017 წლის 4 ოქტომბერს გაიმართა. სამთავრობო კვლევამ აჩვენა, რომ 2013-2017 წლის სამოქმედო გეგმის 80 % შესრულებულია, რაც იმას ნიშნავს, რომ სრული, 2020 წლამდე გაწერილი რეფორმის 50 პროცენტია შესრულებული. კვლევამ, ასევე, აჩვენა, რომ 2013 წელს დაწყებულმა რეფორმამ სტრუქტურულად შეცვალა პროფესიული განათლების სისტემა და საფუძველი ჩაუყარა დუალურ სისტემას. თუმცა კერძო სექტორის აქტიური მონაწილეობის გარეშე სასურველი შედეგის მიღწევა გაჭირდება.
შემფასებელთა ჯგუფმა რეფორმას 10 მაქსიმალური ქულიდან 5.76 დაუწერა. შემფასებელთა ჯგუფის შეხვედრაზე, განათლების სამინისტროს წარმომადგენლების განცხადებით, 2013 წლის ჩათვლით პროგრამები იყო ხანმოკლე და 16 წლის ადამიანი გადიოდა შრომის ბაზარზე არასრულფასოვანი ცოდნით და მომზადებით. პროგრამების ხანგრძლივობა გაიზარდა, რამაც სტუდენტების რაოდენობის შემცირება გამოიწვია. იზრდება კურსდამთავრებულების დასაქმების მაჩვენებელი წლიდან-წლამდე. თუმცა სამინისტროს მხოლოდ საჯარო კოლეჯების შესახებ აქვს ინფორმაცია. ახალი რეგულაციებით, ამიერიდან კერძო კოლეჯებსაც მოუწევს სტატისტიკური ინფორმაციის მიწოდება. აღსანიშნავია ისიც, რომ გაუმჯობესდა პროფესიულ განათლებაზე გეოგრაფიული ხელმისაწვდომობა. კოლეჯი არის ყველა რეგიონში და წელს კიდევ 3 ახალ ლოკაცია დაემატება.
სამინისტროსვე ინფორმაციით, მიმდინარეობს მუშაობა კერძო და საჯარო სექტორის პარტნიორობის ფორმატის შემუშავებაზე. უკვე დაწყებულია დუალური პროგრამები სოფლის მეურნეობის განათლების მიმართულებით და დაემატება 3 პროგრამა ტურიზმის მიმართულებით. აღინიშნა, რომ კერძო კოლეჯები ვაუჩერული დაფინანსების სისტემაში, უთანასწორო კონკურენციაში არიან საჯარო კოლეჯებთან. სამინისტრო ვაუჩერული სისტემის შეფასების პროცესშია. განიხილება შესრულებაზე დაფუძლებული (performance based) დაფინანსების სისტემაზე გადასვლა, სადაც მონაწილეობის მიღებას კერძო კოლეჯებიც შეძლებენ, თუმაც მოხდება პროფესიების გაფილტვრა. მნიშვნელოვანია, რომ ამიერიდან, დუალურ პროგრამებზე ავტორიზაციის პროცესში დამსაქმებელიც ჩაერთვება. ისინი, ასევე, შეაფასებენ სტუდენტის მომზადების დონეს.
საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლების აზრით, კერძო სექტორის ჩართვა არაფორმალურ განათლების სექტორში გამოწვევაა მთელი მსოფლიოსთვის. კერძო სექტორი ხშირად თვლის, რომ განათლება და მათ შორის პროფესიული განათლება მხოლოდ სახელმწიფოს პრეროგატივაა. ამიტომ უნდა მოხდეს კერძო სექტორის ცნობიერების გაზრდა ამ მხრივ.
საჯარო კოლეჯების წარმომადგენლების აზრით, საქართველოში გვაქვს ბიზნესის ჩართულობის წარმატებული მაგალითები. თუმცა მათი მოტივაციის გაზრდისთვის, აუცილებელია უფრო მოქნილი საგადასახადო კანონმდებლობა. ასევე, აუცილებელია ბიზნესმა შეაფასოს სტუდენტი. აღნიშნული უკეთ აჩვენებს კერძო სექტორს, თუ რას აკეთებს კონკრეტული კოლეჯი და დარწმუნდნენ, რომ თვითონ აღარ მოუწევთ დამატებითი რესურსების დახარჯვა თანამშრომლების გადამზადებაში.

Within ReforMeter, the VET reform assessment was conducted on October 4, 2017. According to the Government Survey, 80% of 2013-2017 Action Plan, and 50% of the entire reform, which is scheduled to last until 2020, has been implemented. The survey also showed how the reform, including launch of the dual education system, which took off in 2013 revamped the whole structure of vocational education system. However, it will be difficult to achieve the desired results without active involvement of private sector.
The reform was evaluated by the Stakeholder Group with a score of 5.76 out of 10. At the stakeholders’ meeting, the representatives of the Ministry of Education and Science stated that, as of 2013, the duration of VET programs was short, and as a result, 16 year-old citizens were already entering the labor market with incomplete education and qualifications. The duration of the programs was increased after 2013, which caused a decrease in the number of the students in the VET system. The employment among VET graduates increases gradually from year to year. It is worth mentioning that the Ministry only has data for public colleges and programs. Based on Georgia's new regulations, the private colleges and programs will be obliged to integrate all the data into an electronic system. Geographical access to vocational education improved during last 4 years. Colleges are represented in all regions of Georgia, and three new locations will be added this year.
The Ministry also mentioned that the government is in the process of forming a Private Public Partnership framework. Dual programs in agriculture education already exist, and three new dual programs in tourism education are planned in the near future. It was noted that the voucher financing system creates a situation where private colleges are in uneven competition with public colleges. The Ministry is currently considering switching to a “performance-based” financing system, where private and public institutions will be treated equally; however, the programs will be filtered by priority professions. Based on new quality control regulation, employers will be engaged as external evaluators in the programs, and will evaluate the level of preparation of the students .
According to international organizations, the involvement of the private sector in the informal education sector is a challenge everywhere in the world. The private sector often believes that education, including vocational education, is the sole prerogative of the government. Therefore, the awareness of the private sector should be raised in this regard.
Representatives of public colleges mentioned that there are successful examples of business involvement in Georgia. However, to increase their motivation, more flexible tax legislation is required. It is also necessary for the employers to evaluate the student. This will help businesses to be informed about the programs, so that they will not spend additional resources for the same kind of trainings.