რეფორმვერდიქტი: ეტაპი 1 - ფაზა 1
რეფორმეტრის მიერ შეფასებული რეფორმები: მცირე და საშუალო ბიზნესის/ინოვაციების განვითარება, სოფლის მეურნეობის განვითარება, კაპიტალის ბაზრის განვითარება, საპენსიო რეფორმა და კიდევ ბევრი სხვა მალე...
| მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარება |
24.72 |
4.78 |
რეფორმას ახორციელებენ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო და მასთან არსებული აწარმოე საქართველოში და ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოები. |
| სოფლის მეურნეობის განვითარება |
69.5 |
5.41 |
რეფორმას ახორციელებს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო "საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების სტრატეგია 2015 - 2020 წწ"-ის ფარგლებში. |
| კაპიტალის ბაზრის განვითარება |
51.0 |
3.85 |
რეფორმას ახორციელებენ ეროვნული ბანკი, ფინანსთა სამინისტრო და ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, "კაპიტალის ბაზრის განვითარების სტრატეგიის" ფარგლებში, რომელიც მიღებულ იქნა 2016 წელს. |
| საპენსიო რეფორმა |
38.8 |
3.97 |
რეფორმას ახორციელებს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, ფინანსთა სამინისტროსთან და ეროვნულ ბანკთან ერთად |
| პროფესიული განათლების რეფორმა |
50.0 |
5.76 |
რეფორმას ახორციელებს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროფესიული განათლების რეფორმის 2013-2020 წლების სტრატეგიის ფარგლებში |
სამთავრობო კვლევის მეთოდოლოგია
მთავრობის გამოკითხვა
მთავრობის პროგრესი შერჩეული რეფორმისთვის ფასდება მთავრობის გამოკითხვის საფუძველზე, რომელიც მოიცავს შემდეგ მიმართულებებს:
- ინსტიტუციური მოწყობა
- კომპეტენციის გაძლიერება
- ინფრასტრუქტურა და ბიუჯეტი
- სამართლებრივი ჩარჩო
აღნიშნული კომპონენტების გაზომვა ხდება სისტემის სტრატეგეულ გეგმასთან მიმართებით. გამოკითხვა მოიცავს ყველა იმ ფუნდამენტურ აქტივობას, რომლებიც უნდა განხორციელდეს იმისათვის, რომ რეფორმის მიზნები იქნეს მიღწეული.
მაჩვენებლები, რომლებიც გამოკითხვის საფუძველზე ანგარიშდება, 0% -100% შკალაზე გვიჩვენებს რამდენად შორს ვართ მიზნისგან. 0% ნიშნავს, რომ არანაირი აქტივობა არ განხორციელებულა რეფორმის ფარგლებში, ხოლო 100% ნიშნავს, რომ სასურველი სისტემა ბოლომდე დანერგილია.
კითხვარი ივსება წელიწადში 2-ჯერ რეფორმაზე პასუხისმგებელი სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლებთან პირისპირ ინტერვიუს მეშვეობით.
-თითოეულ რეფორმას ჰყავს მინიმუმ 15 კაციანი შემფასებელთა ჯგუფი, რომელიც დაკომლექტებულია იმ ადამიანებით, ვისზეც რეფორმა პირდაპირ ან ირიბად ახდენს გავლენას და ვინც უშუალოდ არ მონაწილეობს რეფორმის განხორციელებაში.
ჯგუფი 6 თვეში ერთხელ იკრიბება ISET-ში, სადაც პროექტის გუნდი წარადგენს რეფორმასთან დაკავშირებულ განახლებულ მონაცემებს:
- სამთავრობო კვლევის შედეგებს: კითხვარის პასუხები, რომლითაც დგინდება მთავრობის მიერ შესრულებული სამუშაოს მოცულობა;
- ობიექტურ ინდიკატორებს: რეფორმასთან პირდაპირ დაკავშირებული სტატისტიკური მონაცემები.
ჯგუფის თითოეული წევრი ანონიმურად აფასებს (ქულას უწერს) რეფორმას შემდეგ სამ კითხვაზე პასუხის გაცემით:
- როგორ შეაფასებდით რეფორმის სფეროში არებულ ამჟამინდელ მდგომარეობას?
- როგორ აფასებთ რეფორმის შესრულების პროგრესს?
- მიაღწევს თუ არა რეფორმა სტრატეგიით განსაზღვრულ შედეგებს?
თითოეული რეფორმის საბოლოო ქულა შეადგენს დაინტერესებულ პირთა მიერ დაწერილი ქულების საშუალო არითმეტიკულს.
ზოგადი შეფასება აისახება "რეფორმვერდიქტში“ - რეფორმების ინდივიდუალური შეფასების საშუალო შეწონილი მაჩვენებელი. მისი განახლება ხდება ყოველთვიურად თითოეული რეფორმის შეფასების შემდეგ. რეფორმვერდიქტი მოიცავს როგორც ზოგად ქულას, ასევე შეფასებას შემდეგი კომპონენტების მიხედვით:

ReformVerdict: Stage 1 - Phase 1
Reforms currently tracked by the ReforMeter: SME/Innovation Development, Agricultural Development, Capital Market Development, Pension reform and more are coming soon…
| SME Development |
24.72 |
4.78 |
The reform is implemented by the Ministry of Economy and Sustainable Development and supporting agencies: Produce in Georgia and Georgia's Innovation and Technology Agency |
| Agricultural Development |
69.5 |
5.41 |
The reform is implemented by the Ministry of Agriculture in the framework of the "Agriculture Development Strategy of Georgia, 2015-2020". |
| Capital Market Development |
51.0 |
3.85 |
The reform is implemented by the National Bank, Ministry of Finance and Ministry of Economy and Sustainable Development. The reform is guided by the "Capital Market Development Strategy" adopted in 2016. |
| Pension Reform |
38.8 |
3.97 |
The reform is implemented by the Ministry of Economy and Sustainable Development, also the Ministry of Finance and the National Bank of Georgia |
| Vocational Education and Training Reform |
50.0 |
5.76 |
The reform is implemented by the Ministry of Education and Science in the framework of Vocational Educational and Training Development Strategy for 2013-2020 |
The government’s formal progress (at the input and output level) in the target reform area is measured through a survey covering the following four dimensions:
- Institutional Setup
- Capacity Building
- Infrastructure & Budgeting
- Legislation & Regulations
The sets of indicators are designed to track progress on each dimension towards the system envisioned in the reform strategy. They cover all fundamental actions that have to be executed to create an optimal environment that will help achieve all reform objectives. Completion of all actions indicates achievement of the desired policy framework.
The sets of indicators captured by the questionnaires are used to measure distance from the stated reform objective on a scale from 0% (no action has taken place) to 100% (all desired systems are fully implemented, monitored and evaluated).
The questionnaires are filled out twice a year through face-to-face interviews with representatives of all agencies involved in the implementation of a particular reform.
Each reform is evaluated, twice per year, by a group of stakeholders – at least 15 individuals not affiliated with the responsible agency, but directly affected by the reform.
The entire group of stakeholders are convened at ISET in order to review the results of the government survey, as well as objective data and information about reform outcomes, which are collected and analysed by the Project Team.
Each member of the group provides an anonymous quantitative assessment of the reform by answering the following questions:
1. What is your assessment of Georgia’s current performance in this area of reform?
2. Is the economic reform agenda progressing as expected?
3. Is the reform likely to deliver adequate results?
The total score for each reform is calculated as a simple average of individual assessments.
The overall assessment of the reform process is automatically provided through the ReforVerdict – a summary score, derived as a weighted average of scores assigned to each reform. The ReforVerdict score is adjusted on a monthly basis, following monthly stakeholder meetings.