რეფორმვერდიქტი: ეტაპი 2 - ფაზა 2
რეფორმვერდიქტი აერთიანებს რეფორმეტრის მიერ შეფასებულ შემდეგ რეფორმებს: გადახდისუუნარობის რეფორმა, რეგულირების ზეგავლენის (RIA)-ს ინსტიტუციონალიზაციის რეფორმა, წყლის რესურსების მართვის რეფორმა, ელექტრონული კომერციის რეფორმა, ტურიზმის რეფორმა, კაპიტალის ბაზრის განვითარების რეფორმა. მიმდინარე რეფორმების ზოგადმა შეფასებამ 7.08 შეადგინა, რაც რეფორმების წარმატებულ მიმდინარეობაზე მიუთითებს. როგორც ქვემოთ მოცემულ დიაგრამაზეა გამოსახული, სამი კომპონენტი, შინაარსი და ადეკვატურობა, პროგრესი და მოსალოდნელი შედეგები შეფასებულია, როგორც ძლიერი, ხოლო რეფორმის სფეროში არსებული ვითარება - როგორც ზომიერი.
| ელექტრონული კომერციის რეფორმა |
57.5 |
6.95 |
ელექტრონული კომერციის რეფორმის მეორე საჯარო-კერძო დიალოგი 2023 წლის 14 ივნისს გაიმართა. შეხვედრაზე განხილულ იქნა ელექტრონული კომერციის რეფორმის მნიშვნელობა საქართველოში, ელექტრონულ კომერციაში მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულება და ელექტრონული კომერციის სამართლებრივი ჩარჩოს შესახებ ხარჯთ-სარგებლიანობის ანალიზის ძირითადი მიგნებები. |
| გადახდისუუნარობის რეფორმა |
0.0 |
8.18 |
2022 წლის 20 დეკემბერს გადახდისუუნარობის რეფორმის მეორე შეფასება ჩატარდა. საჯარო-კერძო დიალოგის მონაწილეებმა გამოთქვეს თავიანთი მოსაზრებები გადახდისუუნარობის რეფორმის მნიშვნელობის შესახებ და წარმოადგინეს რეფორმის უკეთ განხორციელების შესაძლო გზები. |
| წყლის რესურსების მართვის რეფორმა |
40.4 |
6.55 |
წყლის რესურსების მართვის რეფორმის მეორე საჯარო-კერძო დიალოგი 2023 წლის 27 ივნისს ჩატარდა. ღონისძიებამ შესაძლებლობა მისცა როგორც საჯარო ასევე კერძო სექტორის წარმომადგენლებს, მიეღოთ ინფორმაცია წყლის რესურსების მართვის რეფორმის შესახებ და შეეფასებინათ რეფორმის განხორციელებაში მიღწეული პროგრესი. შეხვედრაზე კერძო სექტორის დაინტერესებულმა პირებმა აქტიური მონაწილეობა მიიღეს საჯარო სექტორის წარმომადგენლებთან დისკუსიაში და წარმოადგინეს თავიანთი შეფასებები რეფორმასთან დაკავშირებული მიმდინარე და დაგეგმილი აქტივობების შესახებ. |
| რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) ინსტიტუციონალიზაციის რეფორმა |
62.5 |
7.53 |
2023 წლის 26 ოქტომბერს რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) ინსტიტუციონალიზაციის რეფორმის მეორე შეფასებითი საჯარო-კერძო დიალოგი ჩატარდა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ რეფორმის დაინტერესებული მხარეები სამთავრობო უწყებებიდან, სამოქალაქო ორგანიზაციებიდან, ასევე RIA-ს ინდივიდუალური ექსპერტები. დამსწრეებმა შეაჯამეს რეფორმის პროგრესი და ისაუბრეს რეფორმის სფეროში არსებული გამოწვევების დაძლევის გზებზე. |
| კაპიტალის ბაზრის განვითარების რეფორმა |
35.9 |
6.0 |
კაპიტალის ბაზრის განვითარების რეფორმის მეორე შეფასება 2023 წლის 20 დეკემბერს ჩატარდა. საჯარო-კერძო დიალოგზე დამსწრეებმა განიხილეს კაპიტალის ბაზრის განვითარების 2023-2028 წლების სტრატეგიისა და 2023-2024 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში დაგეგმილი ძირითადი აქტივობები. დაინტერესებული მხარეები ჩაერთნენ დისკუსიაში სტრატეგიის მიზნებისა და მათი მიღწევის გზების შესახებ. |
სამთავრობო შეფასების მეთდოლოგია
სამთავრობო კვლევა ხარისხობრივი გამოკითხვის გზით აფასებს რეფორმის განხორციელების პროცესში რეფორმის დამნერგავი სამთავრობო უწყებების საქმიანობას ოთხი ძირითადი მიმართულებით:
- საკანონმდებლო ჩარჩო;
- ინფრასტრუქტურა და ბიუჯეტი;
- ინსტიტუციური მოწყობა;
- კომპეტენციის გაძლიერება.
აღნიშნული გამოკითხვა 0-100% შუალედში ზომავს, რამდენად ახლოს არიან რეფორმის დამნერგავი უწყებები რეფორმის მიერ განსაზღვრული ამოცანების შესრულებასთან
დაინტერესებულ მხარეთა გამოკითხვის ფარგლებში რეფორმის დაინტერესებული მხარეები შეფასებას ოთხი ძირითადი მიმართულებით ახორციელებენ:

ReformVerdict: Stage 2 - Phase 2
The ReformVerdict includes the following reforms assessed by ReforMeter: Insolvency Reform, Regulatory Impact Assessment (RIA) Institutionalization Reform, Water Resources Management Reform, E-Commerce Reform, Tourism Reform, Capital Market Development Reform. Overall score of the reforms is 7.08, showing strong performance. As illustrated below, three assessment dimensions, Content and Adequacy, Progress and Expected Outcome were evaluated with strong performance, while the Current Performance was assessed as moderate.
| E-commerce Reform | 57.5 | 6.95 | The second public-private dialogue of the E-commerce Reform was conducted on June 14, 2023. Attendees discussed the significance of the E-commerce reform in Georgia, the direction of consumer rights protection, and the main findings of the Cost-Benefit Analysis (CBA) on the E-commerce Legal Framework. |
| Insolvency Reform | 0.0 | 8.18 | The second assessment of the Insolvency Reform was conducted on December 20, 2022. Public-private dialogue attendees shared their perspectives on the significance of the Insolvency Reform and suggested possible improvements to the current state of its implementation. |
| Water Resource Management Reform | 40.4 | 6.55 | The second public-private diologue of the Water Resource Management Reform was conducted on June 27, 2023. The event provided a valuable opportunity for both the public sector and private stakeholders to gain insights into and evaluate the progress made in implementing the water resource management reform. During the meeting, private stakeholders actively participated in discussions with representatives from the public sector and presented their evaluations of the ongoing and planned activities related to the reform. |
| RIA Institutionalization Reform | 62.5 | 7.53 | On October 26, 2023, "ReforMeter" hosted the second Public-Private Dialogue (PPD) on the Regulatory Impact Assessment (RIA) Institutionalization reform. The event brought together stakeholders from government agencies, civil society organizations, and individual RIA experts. Participants reviewed the progress of the RIA reform and discussed strategies to address challenges within the reform field. |
| Capital Market Development Reform | 35.9 | 6.0 | Second assessment of the Capital Market Development Reform was conducted on December 20, 2023. Attendees of the public-private dialogue discussed the main activities planned within the Capital Market Development Strategy 2023-2028 and action plan for 2023-2024. The stakeholders engaged in a discussion about the objectives of the strategy and the ways to achieve them. |
Governmental surveys evaluate progress in reform implementation across four domains:
- the legal framework;
- infrastructure and budget;
- institutional setup;
- and capacity development.
This survey measures the government’s distance from the stated reform objectives on a scale of 0% (no action has taken place) to 100% (all the desired systems have been fully implemented, monitored, and evaluated)
Stakeholder surveys assess reform progress across four dimensions:
- reform content and adequacy;
- current performance;
- reform progress;
- and the expected outcomes.
Members of the stakeholder group (excluding implementing governmental stakeholders) set scores on a scale of 1 (poor performance) to 10 (strong performance) for each dimension.