რეფორმვერდიქტი: ეტაპი 2 - ფაზა 1
რეფორმა მიზნად ისახავს საქართველოში ელექტრონული კომერციის ხელშეწყობას სათანადო სამართლებრივი და მარეგულირებელი ჩარჩოსა და საჭირო ტექნიკური ინფრასტრუქტურის განვითარების გზით. ელექტრონული კომერციის რეფორმა მრავალი სხვადასხვა ასპექტისაგან შედგება და აერთიანებს დამნერგავი სამთავრობო უწყებების, საჯარო სექტორის დაინტერესებული მხარეების და კერძო სექტორის აქტივობებს. ეს ასპექტები მოიცავს ნაკლოვანებებს როგორც სამართლებრივ და მარეგულირებელ ჩარჩოში, ისე არაეფექტურ ქმედებებს კერძო სექტორში. დღეისათვის, განსაკუთრებით აღსანიშნავია ელექტრონული კომერციის პლატფორმების მიმართ მომხმარებელთა ნდობის დაბალი დონე, რის შედეგადაც, სექტორის შიგნით ვიღებთ გამოუყენებელ პოტენციალს. |
| გადახდისუუნარობის რეფორმა |
0.0 |
7.75 |
გადახდისუუნარობის რეფორმას საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო ახორციელებს. სხვა ჩართული მხარეები არიან აღსრულების ეროვნული ბიურო და იუსტიციის სასწავლო ცენტრი, და ბიზნესის რეაბილიტაციისა და გადახდისუუნარობის პრაქტიკოსთა ასოციაცია (BRIPA). პროექტმა "რეფორმეტრმა" გადახდისუუნარობის რეფორმის პირველ საჯარო-კერძო დიალოგს 2021 წლის 23 დეკემბერს უმასპინძლა. |
| წყლის რესურსების მართვის რეფორმა |
კანონპროექტი „წყლის რესურსების მართვის შესახებ“ მიღებისთანავე ჩაანაცვლებს არსებულს, „საქართველოს კანონს წყლის შესახებ“ (რომელიც ძალაშია 1997 წლიდან) და გახდება წყლის რესურსების მართვის ახალი ჩარჩო დოკუმენტი. |
| რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) ინსტიტუციონალიზაციის რეფორმა |
7.16 |
2023 წლის 1 მარტს რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) ინსტიტუციონალიზაციის რეფორმის პირველი შეფასება ჩატარდა. საჯარო-კერძო დიალოგის მონაწილეებმა გამოთქვეს თავიანთი მოსაზრებები რეფორმის მნიშვნელობისა და არსებული გამოწვევების შესახებ. მათ ასევე წარმოადგინეს რეფორმის უკეთ განხორციელების შესაძლო გზები. |
| ტურიზმის რეფორმა |
20.8 |
7.15 |
ტურიზმის რეფორმა საქართველოს პარლამენტში ინიცირებული „ტურიზმის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტით გათვალისწინებულ ცვლილებებს და აგროტურიზმისა და ღვინის ტურიზმის სტატუსის მქონე სუბიექტებისათვის დაგეგმილი საგადასახადო შეღავათების მიმართულებას მოიცავს. რეფორმა მიზნად ისახავს, მრავალფეროვანი ტურისტული შეთავაზების განვითარების ხელშეწყობას, ტურისტული მომსახურების მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფას, მომხმარებელთა უფლებებისა და უსაფრთხოების დაცვას. |
| კაპიტალის ბაზრის განვითარების რეფორმა |
11.7 |
6.31 |
კაპიტალის ბაზრის განვითარების რეფორმის პირველი შეფასება 2023 წლის 2 ივნისს ჩატარდა. საჯარო-კერძო დიალოგზე დამსწრეებმა განიხილეს კაპიტალის ბაზრის განვითარების 2023-2028 წლების სტრატეგიის ფარგლებში დაგეგმილი ძირითადი აქტივობები. დაინტერესებული მხარეები ჩაერთნენ დისკუსიაში სტრატეგიის მიზნებისა და მათი მიღწევის გზების შესახებ. |
| მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების რეფორმა |
49.7 |
6.76 |
SME განვითარების რეფორმა საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების 2021-2025 წლების სტრატეგიით და შესაბამისი სამოქმედო გეგმებით გათვალისწინებულ აქტივობებს მოიცავს. სტრატეგიის მიზანია, მცირე და საშუალო მეწარმეობის შემდგომი განვითარების ხელშეწყობა და პანდემიამდე არსებული დადებითი ტენდენციების აღდგენა. 2023 წლის 17 ნოემბერს SME განვითარების რეფორმის პირველი შეფასება ჩატარდა. საჯარო-კერძო დიალოგის მონაწილეებმა გამოთქვეს თავიანთი მოსაზრებები რეფორმასთან დაკავშირებულ მიმდინარე და დაგეგმილ აქტივობებზე, ასევე რეფორმის შედეგების შეფასების საკითხებზე. |
სამთავრობო შეფასების მეთდოლოგია
სამთავრობო კვლევა ხარისხობრივი გამოკითხვის გზით აფასებს რეფორმის განხორციელების პროცესში რეფორმის დამნერგავი სამთავრობო უწყებების საქმიანობას ოთხი ძირითადი მიმართულებით:
- საკანონმდებლო ჩარჩო;
- ინფრასტრუქტურა და ბიუჯეტი;
- ინსტიტუციური მოწყობა;
- კომპეტენციის გაძლიერება.
აღნიშნული გამოკითხვა 0-100% შუალედში ზომავს, რამდენად ახლოს არიან რეფორმის დამნერგავი უწყებები რეფორმის მიერ განსაზღვრული ამოცანების შესრულებასთან
დაინტერესებულ მხარეთა გამოკითხვის ფარგლებში რეფორმის დაინტერესებული მხარეები შეფასებას ოთხი ძირითადი მიმართულებით ახორციელებენ:

ReformVerdict: Stage 2 - Phase 1
The reform aims to facilitate E-commerce in Georgia by developing a legal and regulatory framework and the necessary technical infrastructure. It consists of many different aspects, incorporating the activities of implementing government agencies, other public sector stakeholders, and the private sector. These facets include gaps in the legislative and regulatory framework, as well as various private sector inefficiencies. Notably, E-commerce platforms currently have low consumer trust, which therefore results in unutilized potential within the sector. |
| Insolvency Reform |
0.0 |
7.75 |
Reform is implemented by the Ministry of Justice (MoJ). Other involved institutions are Training Center of Justice (TCJ) of Georgia, the National Bureau of Enforcement (NBE) and The Business Rehabilitation and Insolvency Practitioners Association (BRIPA). Project "ReforMeter" hosted the first Public-private Dialogue on Insolvency reform on December 23, 2021. |
| Water Resource Management Reform |
Upon adoption, the Draft Law on Water Resource Management will replace the current Water Law (that is in force since 1997) and will become the new framework document for water resource management. |
| RIA Institutionalization Reform |
7.16 |
The first assessment of the RIA Institutionalisation Reform was conducted on March 1, 2023. Public-private dialogue attendees shared their perspectives on the significance of the RIA Institutionalisation Reform and suggested possible improvements to its implementation. |
| Tourism Reform |
20.8 |
7.15 |
Tourism Reform encompasses a series of changes outlined in the draft Law on Tourism, which has been initiated in the Parliament of Georgia. Another aspect of tourism reform involves the provision of tax benefits for agritourism and wine tourism services. The primary objectives of the reform are to diversify tourism products, improve the quality of tourism services, and ensure the protection of consumer rights as well as the enforcement of safety standards. |
| Capital Market Development Reform |
11.7 |
6.31 |
The first assessment of the Capital Market Development Reform was conducted on June 2, 2023. Attendees of the public-private dialogue discussed the main activities planned within the Capital Market Development Strategy 2023-2028. The stakeholders engaged in a discussion about the objectives of the strategy and the ways to achieve them. |
| SME Development Reform |
49.7 |
6.76 |
The SME development reform incorporates the initiatives outlined in the Georgian Small and Medium Entrepreneurship Development Strategy for 2021-2025, along with the corresponding action plans. The objective of the strategy is to foster the continued growth of small and medium entrepreneurship and to reestablish the positive trends observed before the pandemic. On November 17, 2023, the initial assessment of the SME development reform was conducted. During the public-private dialogue, participants shared their perspectives on the ongoing and future activities associated with the reform. Additionally, insights were shared on the assessment of the reform's outcomes. |
Governmental surveys evaluate progress in reform implementation across four domains:
- the legal framework;
- infrastructure and budget;
- institutional setup;
- and capacity development.
This survey measures the government’s distance from the stated reform objectives on a scale of 0% (no action has taken place) to 100% (all the desired systems have been fully implemented, monitored, and evaluated)
Stakeholder surveys assess reform progress across four dimensions:
- reform content and adequacy;
- current performance;
- reform progress;
- and the expected outcomes.
Members of the stakeholder group (excluding implementing governmental stakeholders) set scores on a scale of 1 (poor performance) to 10 (strong performance) for each dimension.